16 sposobów na wykorzystanie fusów z kawy

Każdego dnia na całym świecie wypija się aż 2 miliardy filiżanek kawy, co w przeliczeniu daje nieprawdopodobną liczbę niemal 25 milionów litrów tego aromatycznego napoju. By lepiej to zobrazować, wyobraź sobie, że każdego dnia kawą wypełnione jest ponad 7 basenów olimpijskich. Brzmi naprawdę imponująco, prawda? Pamiętajmy jednak, że kawa to nie tylko sam płyn, ale także fusy, z którym coś trzeba zrobić po przygotowaniu ulubionej małej czarnej. Niestety, w większości przypadków lądują one… w śmietniku. A istnieje przecież mnóstwo ciekawych pomysłów na wykorzystanie fusów po kawie!

Bądź eko – wykorzystuj fusy po kawie

Zgodnie z nurtem zero waste praktycznie każda rzecz może być ponownie przetworzona – fusy po kawie również. Chociaż mało kto zdaje sobie z tego sprawę, to taki surowiec można wykorzystać zarówno w celach spożywczych i pielęgnacyjnych, jak i porządkowych, a nawet… ogrodniczych!  Tak, to prawda. Dzięki fusom z kawy możesz skutecznie zwalczyć ogrodowe szkodniki, a także uzyskać naturalny i bezpieczny nawóz ogrodniczy. A to zaledwie jeden z wielu sposobów na przetwarzanie czarnego proszku po kawie. Sprawdź nasze sposoby na recykling fusów po kawie!

1. Deser o smaku kawowym

Pewnie zastanawiasz się, jak to możliwe, żeby zjeść kawowe fusy? Okazuje się, że jest to nie tylko bezpieczne, ale i naprawdę smaczne! Wystarczy, że umieścisz fusy w silikonowych foremkach do lodu, a następnie wsadzisz je na kilka godzin do zamrażarki. Po tym czasie możesz zrobić z nich pyszną granitę kawową lub delikatne frappuccino. Jeżeli lubisz bardzo słodkie desery, przed zamrożeniem dodaj do fusów odrobinę cukru.

2. Marynata do mięsa

Jak wiadomo, kawa ma specyficzną goryczkę i delikatną kwasowość, którą wyczuć można także w fusach. Taki smak doskonale komponuje się z mięsem, dlatego też fusy po kawie warto wykorzystać m.in. do sosu mięsnego. Zmieszaj resztki po kawie z odrobiną pieprzu cayenne, brązowym cukrem, solą i czosnkiem, a następnie natrzyj nimi mięso. W trakcie pieczenia z mięsa wydzieli się aromatyczny sos, który możesz już doprawić w dowolny sposób.

3. Delikatny środek czyszczący garnki i patelnie

Fusy po kawie doskonale sprawdzają się jako delikatny preparat szorujący np. w przypadku garnków emaliowanych. Nasyp odrobinę fusów na zabrudzone miejsca, a następnie delikatnie wyszoruj garnki i patelnie przy użyciu miękkiej gąbki. Na koniec dokładnie je wypłucz i umyj.

4. Odświeżacz do lodówki

Kawa mielona jest doskonałym pochłaniaczem nieprzyjemnych zapachów, z którymi zmagamy się m.in. w lodówce lub w butach. Warto zatem wykorzystać ją jako odświeżacz powietrza, który jest w pełni bezpieczny dla żywności i dla Twojego ciała. Dokładnie wysusz fusy, a następnie umieść je w szerokim pojemniczku z dostępem do powietrza i włóż do lodówki. Kawę wyciągnij dopiero wtedy, gdy przestaniesz wyczuwać już nieprzyjemne zapachy. Fusy w woreczku możesz włożyć także na noc do butów, by pozbyć się z nich zapachu potu.

 

5. Naturalna farba do jajek wielkanocnych

W sklepach coraz częściej spotykamy się z gotowymi zestawami do dekoracji jajek wielkanocnych. Pamiętaj jednak, że taki naturalny barwnik do pisanek możesz stworzyć samodzielnie! Fusy po kawie zawiń w kawałek gazy i zalej wrzątkiem na około 15 minut. Uzyskany w ten sposób wywar możesz wykorzystać jako naturalną farbę do zabarwienia jajek wielkanocnych.

6. Ekologiczne Play-Doh dla dzieci

Zamiast wydawać pieniędzy na kolorowe ciastoliny, wystarczy, że połączysz fusy po kawie z kilkoma innymi składnikami, a zyskasz ekologiczną zabawkę dla Twojego dziecka. Dzięki niej nie będziesz się martwić, gdy maluch przypadkowo weźmie ją do buzi. Do przygotowania domowego Play-Doh potrzebujesz: 2 szklanki wody, pół szklanki fusów po kawie, łyżkę kawy rozpuszczalnej, szklankę soli, 2 łyżeczki kremu tatarskiego, szklankę gorącej wody, 2 łyżki oleju oraz mydło glicerynowe. Podgrzej mydło w garnuszku, a w drugim wymieszaj mąkę, krem, sól, kawę i fusy. Do mieszanki dodaj gorącą wodę, ostudzoną glicerynę i olej. Całość dobrze wymieszaj, aż do uzyskania konsystencji ciastoliny.

7. Naturalny szampon dla psów

Jeżeli zauważysz na sierści swojego pupila pchły, przygotuj dla niego kąpiel, a do szamponu dodaj odrobinę fusów po kawie, które skutecznie odstraszą insekty.

8. Kawowy scrub do ciała

Ekologiczny balsam do ciała na bazie fusów po kawie to idealny sposób na złuszczenie martwego naskórka i przywrócenie skórze naturalnego blasku. Jeżeli natomiast chcesz przygotować peeling kawowy do ciała, fusy po kawie zalej gorącą wodą, odczekaj chwilę i dodaj ulubiony olejek. Mieszankę wcieraj kolistymi ruchami w skórę podczas kąpieli pod prysznicem. Efekt z pewnością Cię zaskoczy – skóra będzie odżywiona, zregenerowana, a cellulit stanie się na niej znacznie mniej widoczny.

9. Kawowy peeling do twarzy

Do ulubionego olejku dodaj odrobinę fusów, a tak przygotowaną mieszankę wetrzyj delikatnie w twarz (pamiętaj o tym, by zachować bezpieczną odległość od oczu). Taki kosmetyk nie tylko usunie martwy naskórek z Twojej twarzy i zadziała intensywnie oczyszczająco, ale także pozwoli pozbyć się nieestetycznych worków i cieni pod oczami.

10. Ekologiczna płukanka do włosów

Wysuszone fusy z kawy możesz użyć także jako naturalną wcierkę do włosów. Do szamponu dodaj 4 łyżki fusów, wymieszaj całość i nanieś bezpośrednio na mokre włosy oraz skórę głowy. Po kilku minutach spłucz mieszankę i dokładnie rozczesz włosy.

11. Odstraszacz na komary, karaluchy i inne robaki

W lecie problemy z komarami dają się we znaki niejednemu z nas. By móc cieszyć się przyjemnym czasem na świeżym powietrzu, ustaw w pobliżu miskę z fusami, która skutecznie odstraszy wszelkie komary. Ten sam patent możesz wykorzystać w przypadku karaluchów. Domową pułapkę na te insekty możesz stworzyć poprzez wrzucenie do szklanego słoika fusów po kawie i papierowych ręczników. Dzięki temu karaluchy będą mogły wejść do słoika, ale już się z niego nie wydostaną.

12. Domowa hodowla grzybów

Fusy po kawie to niezawodny sposób na wyhodowanie własnych grzybów. Okazuje się, że resztki po kawie przyspieszają proces rośnięcia pieczarek i boczniaków. Wykorzystaj zatem wiadro, fusy i zarodniki grzybów, a następnie spróbuj stworzyć swoją własną plantację.

13. Preparat do pozbycia się ogrodowych szkodników

Chociaż ludzie na ogół lubią, gdy rano budzi ich aromat świeżo zaparzonej kawy,  to zwierzęta jednak nie do końca są z tego zapachu zadowolone. Jeżeli nie chcesz, żeby Twój pies lub kot chodził w określonych miejscach, wystarczy, że wysypiesz w ich okolicy trochę fusów po kawie. Podobnie zadziała to w przypadku ślimaków ogrodowych, dla których resztki po kawie również będą skutecznym odstraszaczem.

14. Naturalny nawóz do hortensji

Fusy po kawie to cenne źródło pierwiastków, które warto dostarczać roślinom ogrodowym. Ze względu na nieco kwaśny odczyn fusy znakomicie sprawdzają się jako naturalny nawóz do roślin kwasolubnych lub tych obojętnych na odczyn pH, jak np. hortensja, magnolia, azalia, paproć czy też thuja. Świetnym przykładem są niebieskie hortensje, które dzięki fusom z kawy wchłaniają aluminium i zyskują jeszcze bardziej intensywny kolor.

15. Ściółka z fusów po kawie

Ogrodnicy mogą wykorzystać wysuszone resztki po kawie także do ściółkowania roślin, dostarczając im w ten sposób azot, potas i magnez. Co ciekawe, z tego sposobu mogą skorzystać także posiadacze kwiatów doniczkowych. Wystarczy, że zalejemy fusy wodą i poczekamy, aż całość napęcznieje. Następnie takim preparatem raz na 1-2 tygodnie podlewamy kwiaty.

16. Fusy po kawie na chodniku zamiast soli i piasku

Nadszedł czas na naszą ostatnią propozycję na przetwarzanie fusów po kawie, z którego korzysta m.in. miasto Kraków. By zapobiec oblodzeniu ścieżek i alejek w okresie zimowym, są one posypywane fusami po kawie, które stanowią ekologiczną i bezpieczną alternatywę dla soli lub piasku. Co więcej, takie rozwiązanie pozwala na poprawę jakości gleby, ochronę naszych butów oraz psich łap, które mogą być podrażnione na skutek działania soli.

Share with friends
Facebook
LinkedIn
Suggested for you
Pojawiła się dawno temu i nie wiadomo skąd. Choć przypuszcza się, że została wyhodowana po raz pierwszy w dziczy w Afryce Wschodniej, gdzieś pomiędzy Etiopią a Jemenem to nikt nie wie tego na pewno. Kawa. Mimo swoich mitycznych początków, dzisiaj jest jednym z najcenniejszych na świecie naturalnych surowców. Jej globalna eksploracja rozpowszechniła ją na tyle, że dzisiaj jest obecna w wielu różnych kulturach i jest konsumowana na całym świecie. Natomiast, uprawą plantacji kawy zajmuje się ponad 70 krajach położonych w obszarze nazywanym the belt coffee. Największym z nich jest Ameryka Łacińska, a następnie Azja Południowo-Wschodnia i Afryka.
Wypalanie kawy jest niczym szlifowanie diamentów – nie sposób pominąć tego procesu, ponieważ ma on kluczowy wpływ na efekt końcowy. Nie bez powodu zatem roasterzy uważani są za artystów, którzy tworzą prawdziwe arcydzieła smaku i aromatu. Czy wiesz, że to od nich w dużej mierze zależy to, czy przyrządzona kawa będzie Ci smakować? Dziś opowiemy, jakie wyróżnia się stopnie palenia kawy i jak ten parametr wpływa na profil smakowy każdej mieszanki kawowej.
Cold brew, czyli kawa macerowana na zimno, to zdecydowanie nasz faworyt, jeśli chodzi o napoje orzeźwiające, po które warto sięgnąć w letnie upały. Należy jednak pamiętać, że, w przeciwieństwie do innych napojów energetyzujących, kawa cold brew ma bardzo wysoką zawartość kofeiny. Czy jest zatem możliwość przyrządzenia takiego specjału na bazie kawy bezkofeinowej? Dziś postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości!
Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że kawa i mleko to duet idealny. Chociaż przed wiekami uważano, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest łączenie mleka z herbatą, to dziś to właśnie czarny napój bogów stanowi doskonałą bazę do tego, by dodawać do niego kremową piankę. Dziś opowiemy Ci, dlaczego warto stosować takie połączenie, jaką mieszankę ziaren wybierać do przygotowania kawy z mlekiem i jakie specjały kawowe z dodatkiem mleka cieszą się największą popularnością.
Jak podają liczne badania naukowe, kawa i ciasto zawsze idą ze sobą w parze. Wynika to z nietypowego działania kofeiny na nasze receptory smakowe. Kofeina znajdująca się w kawie obniża bowiem wrażliwość na smak tych popraw, które jemy w trakcie picia kawy. Jedyny smak, który jest natomiast w stanie przebić się przez aromat kawy, to smak słodki. To właśnie z tego powodu tak chętnie sięgamy po coś słodkiego, gdy pijemy kawę. A gdyby tak połączyć oba smaki ze sobą i przygotować… ciasto kawowe? Zobacz nasze ulubione przepisy na ciasto z kawą!
Parzenie kawy w domowym zaciszu może okazać się fascynującą przygodą, jednak tylko wtedy, gdy wiesz, jak umiejętnie zabrać się za cały ten proces. Jednym z czynników, który ma duży wpływ na smak i aromat przygotowanego napoju, jest odpowiednia grubość zmielonych ziaren. Nic więc dziwnego, że to na ten etap należy zwrócić szczególną uwagę. Zobacz zatem, jakie wyróżniamy style mielenia kawy i jak grubość zmielonych ziaren może wpływać na smak kawy.
Previous
Next

A regular dose of knowledge, interesting facts
and practical tips from the coffee industry.

We send one article every week. Are you signing up?

See also
Arabica vs. Robusta – which grain to choose?

It appeared a long time ago and no one knows where from. Though it is believed to have been first bred in the wilds of East Africa somewhere between Ethiopia and Yemen, no one knows for sure. Coffee. Despite its mythical origins, today it is one of the most valuable natural resources in the world. Its global exploration has spread it so much that today it is present in many different cultures and is consumed all over the world. On the other hand, coffee plantations are cultivated in more than 70 countries located in the area called the coffee belt. Latin America is the largest, followed by Southeast Asia and Africa.

Read more →
How does the degree of roast affect the taste of coffee?

Coffee roasting is like polishing diamonds – it is impossible to skip this process, because it has a key impact on the final result. It is not without reason that roasters are considered artists who create true masterpieces of taste and aroma. Did you know that it is up to them to a large extent whether you will like the prepared coffee? Today we will tell you what degrees of coffee roasting are distinguished and how this parameter affects the flavor profile of each coffee blend.

Read more →
16 ways to use coffee grounds

Every day, as many as 2 billion cups of coffee are drunk around the world, which translates into an incredible number of almost 25 million liters of this aromatic drink. To better illustrate this, imagine that more than 7 Olympic swimming pools are filled with coffee every day. Sounds really impressive, right? Let us remember, however, that coffee is not only the liquid itself, but also coffee grounds, with which something needs to be done after preparing your favorite small black coffee. Unfortunately, in most cases they end up… in the trash. And there are plenty of interesting ideas for reusing coffee grounds!

Read more →
How to prepare cold brew from decaffeinated coffee?

Cold brew, or cold macerated coffee, is definitely our favorite when it comes to refreshing drinks that are worth reaching for in the summer heat. However, keep in mind that, unlike other energy drinks, cold brew coffee has a very high caffeine content. Is it possible to prepare such a specialty based on decaffeinated coffee? Today we will try to dispel your doubts!

Read more →
Coffee with milk – which mix to choose?

There is no doubt that coffee and milk are the perfect duo. Although centuries ago it was believed that combining milk with tea was a much better solution, today it is the black drink of the gods that is the perfect base for adding creamy foam to it. Today we will tell you why it is worth using such a combination, what grain mix to choose to prepare coffee with milk and which coffee specialties with milk are the most popular.

Read more →
What are the styles of coffee grinding?

Brewing coffee at home can be a fascinating adventure, but only if you know how to skilfully take care of the whole process. One of the factors that has a large impact on the taste and aroma of the prepared drink is the appropriate thickness of the ground beans. No wonder that it is at this stage that special attention should be paid. See, therefore, what we distinguish coffee grinding styles and how the thickness of the ground beans can affect the taste of coffee.

Read more →
X
0
    0
    Koszyk
    Twój koszyk jest pustyPowrót do sklepu
      Calculate Shipping
      Apply Coupon