Kawa z mlekiem – jaką mieszankę wybrać?

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że kawa i mleko to duet idealny. Chociaż przed wiekami uważano, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest łączenie mleka z herbatą, to dziś to właśnie czarny napój bogów stanowi doskonałą bazę do tego, by dodawać do niego kremową piankę. Dziś opowiemy Ci, dlaczego warto stosować takie połączenie, jaką mieszankę ziaren wybierać do przygotowania kawy z mlekiem i jakie specjały kawowe z dodatkiem mleka cieszą się największą popularnością.

Skąd wziął się zwyczaj picia kawy z mlekiem?

Wydawać by się mogło, że kremowe cappuccino to napój, który towarzyszy nam od zawsze. W rzeczywistości tradycja łączenia kawy z mlekiem rozpowszechniła się dopiero w XVIII wieku. Wszystko to za sprawą Jerzego Franciszka Kulczyckiego, polskiego żołnierza Jana III Sobieskiego, który poznał tajniki przyrządzania kawy po turecku. Swego czasu otrzymał on w nagrodę 300 worów kawy od uciekających spod Wiednia Turków, którą następnie wykorzystał do testowania różnych smaków „małej czarnej”.

Istnieją przesłanki, że to Kulczycki założył pierwszą wiedeńską kawiarnię „Dom pod Błękitną Butelką”, gdzie serwowano coś, czego nikt wcześniej nie znał – kawę z mlekiem, a z czasem również wzbogaconą o bitą śmietanę. To początkowo nietypowe połączenie z czasem zdobyło uznanie wśród miłośników delikatnych smaków kawy i stało się podstawą do opracowania klasycznych, włoskich kaw z mlekiem, takich jak cappuccino czy też caffe latte.

W tym momencie warto zadać sobie pytanie: „dlaczego akurat mleko?”. Otóż istnieje wiele badań mówiących o tym, że połączenie kawy z mlekiem niesie za sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Mleko jest szczególnie ważne dla naszego układu pokarmowego – chroni śluzówkę żołądka przed działaniem soków trawiennych, które wydzielane są po spożyciu kawy. Co ważne, mleko spowalnia również proces wchłaniania kofeiny, dzięki czemu jest zbawienne dla osób, które są wrażliwe na działanie tego składnika. Ze względu na zwiększoną kaloryczność kawa z mlekiem jest też znacznie bardziej sycąca w porównaniu do tradycyjnego espresso.

O czym pamiętać podczas przygotowywania kawy z mlekiem?

Przyrządzanie idealnej kawy z mlekiem wiąże się z koniecznością odpowiedniego doboru składników. Pierwszą kwestią jest wybór mleka. Niezależnie od tego, czy korzystasz z ekspresu ciśnieniowego, przelewowego lub metod alternatywnych, rodzaj mleka ma ogromne znaczenie dla smaku kawy. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, którymi warto się kierować przy doborze mleka do kawy. Oto one:

  • mleko do kawy nie może być ani za bardzo tłuste, ani zbyt chude. O ile jeszcze nie tak dawno uważano, że mleko o wysokiej zawartości białka gwarantuje idealny smak kawy, o tyle dziś wiemy, że nie pieni się ono zbyt dobrze i może wręcz zaburzać smak napoju. Z drugiej strony mleko, które ma zbyt niską zawartość tłuszczu, sprawia, że pianka szybko opadnie. Optymalnym rozwiązaniem jest zatem mleko 3-4%;
  • sposób ogrzewania mleka ma znaczenie. Niektórzy sięgają po typowe, sterylizowane mleko, które ma długi termin ważności, jednak znacznie lepszą opcją jest mleko pasteryzowane, które pomimo krótkiego terminu przydatności do spożycia jest bardziej wartościowe pod względem odżywczym;
  • nie tylko mleko krowie może być łączone z kawą. Najczęściej używane i zdecydowanie najtańsze jest mleko krowie, jednak nie wszyscy mogą korzystać z takiej opcji, a niektórzy wręcz wolą sięgać po roślinne odpowiedniki. Do dyspozycji mamy różnego rodzaju napoje roślinne, które można używać do kawy, m.in. mleko owsiane, migdałowe, kokosowe czy też ryżowe. Warto jednak pamiętać, że nadają one kawie specyficzny posmak.
  • temperatura mleka jest ważna dla smaku kawy. Uważa się, że przed spienieniem mleko powinno być schłodzone i osiągać temperaturę około 4 °C, natomiast po obróbce powinno mieć ono około 60-70 °C. Należy przy tym pamiętać, by nie przegrzewać mleka, które chcemy wykorzystać do kawy – powyżej 70 °C białko się ścina, a kawa może całkowicie utracić smak.

Jaką mieszankę ziaren wybrać do kawy z mlekiem?

Głównym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę podczas doboru mieszanki ziaren do kawy z mlekiem, jest stopień ich palenia. Takie oznaczenie powinno być umieszczone na opakowaniu kawy z palarni. W przypadku jasno palonych ziaren wyczuwamy przede wszystkim nuty cytrusowe i kwasowe, które w połączeniu z mlekiem nie smakują zbyt dobrze. W związku z tym do kawy mlecznej lepiej jest wybierać ziarna o średnim lub ciemnym stopniu palenia. Co więcej, jeżeli chcesz uzyskać naprawdę smaczny napój, unikaj tych mieszanek, które wypalane są pod metody alternatywne i sięgaj raczej po te, które są palone pod espresso. Takie ziarna są drobniej mielone, dzięki czemu ekstrakcja jest pełniejsza, a smak kawy bardziej wyrazisty.

A jak to wygląda w kwestii rodzaju ziaren kawy? Jeżeli stawiasz na łagodne, mleczne smaki, zdecyduj się na 100% arabikę, a jeśli preferujesz wyrazisty, nieco bardziej gorzki smak, wypróbuj tę mieszankę, która ma w sobie domieszkę ziaren robusty. Pamiętajmy również, że robusta sprawia, że smak kawy przyjemnie kontrastuje z kremowością uzyskaną za sprawą ciepłego mleka. Plusem arabiki jest natomiast fakt, że jej smak jest znacznie bogatszy, a ziarna zawierają więcej cukru.

Ostatnia kwestia to pochodzenie ziaren, które również może powiedzieć nam wiele o tym, jak będzie smakować kawa mleczna. W tej kwestii polecamy przede wszystkim kawy brazylijskie, np. Brazil Peaberry, Brazil Sunrise Dattera oraz Brazil Yellow Bourbon. Z uwagi na wysoką kwasowość radzimy lepiej unikać mieszanek kawowych na bazie ziaren afrykańskich.

Rodzaje kawy z mlekiem

Bazą każdego napoju kawowego z mlekiem jest odpowiednio przyrządzone espresso. To właśnie ta czarna esencja stanowi źródło niepowtarzalnego smaku całego specjału, natomiast mleko jest jedynie dodatkiem, które pozwala nam na swobodne balansowanie ostatecznym efektem. Oczywiście najłatwiej byłoby zaparzyć czarną kawę i dolać do niej odrobinę mleka. Różnorodność napojów kawowych sprawia jednak, że możemy pokusić się o eksperymentowanie w tej kwestii i tworzenie różnego rodzaju kaw mlecznych. Wśród tych najpopularniejszych wymienia się:

  • cappuccino – w uproszczeniu jest to słodka kawa z mlekiem, w której małe espresso (około 25 ml) łączy się ze 100 ml podgrzanego i spienionego mleka. Takie mleko można uzyskać w ekspresie ciśnieniowym lub za pomocą spieniacza ręcznego. Po czym poznasz dobrze przyrządzone cappuccino? Po widocznej na nim puszystej piance, która unosi się na powierzchni kawy;
  • latte – jedna z najdelikatniejszych kaw mlecznych, którą warto serwować przede wszystkim w godzinach popołudniowych. Wynika to z tego, że latte zawiera dużą ilość mleka, które zmniejsza wpływ kofeiny na nasz organizm. Latte serwuje się w wysokiej szklance z przezroczystego szkła, w której espresso łączone jest z dużą porcją ciepłego, lekko spienionego mleka;
  • latte macchiato – jest ona dosyć zbliżona do klasycznego latte, jednak w tym przypadku jest to kawa trójwarstwowa. Kluczem perfekcyjnego latte macchiato jest spienienie gorącego mleka i przelanie go do szklanki, a następnie dolanie esencji kawowej. Mleko rozwarstwia się wówczas na ciepłe mleko oraz mleczną piankę, pomiędzy którymi znajduje się warstwa kawy;
  • flat white – jest to specjał wywodzący się z Nowej Zelandii. Ta „biała płaska kawa” serwowana jest jako podwójne espresso, do której, podobnie jak w cappuccino oraz latte, wlewamy spienione mleko. Różnica jest jednak taka, że mleko jest tu bardzo lekko spienione, ponieważ ostatecznie napój ten powinien być płaski na powierzchni.

Nietypowe pomysły na kawę z mlekiem

Kawy mleczne dają nam nieograniczone możliwości w eksperymentowaniu i tworzeniu zupełnie nowych połączeń smakowych, które delikatnie pobudzają nasze kubki smakowe. Wśród takich specjałów wymienić można m.in.:

  • Marocchino – słodki napój wywodzący się z włoskiego Piemontu, który serwowany jest w eleganckiej szklance. Do espresso wlewamy odrobinę mlecznej pianki i całość przyprószamy startą czekoladą;
  • Bajigur – jest to tradycyjna kawa indonezyjska, w której mleko krowie jest zastąpione mleczkiem kokosowym. By przygotować taki specjał, należy najpierw zagotować wodę z dodatkiem imbiru, a następnie wykorzystać ją do przygotowania espresso. Kolejnym krokiem jest podgrzanie mleczka i wlanie go wraz z kawą do wysokiej szklanki. Gotowy napój dosładzamy łyżeczką brązowego cukru i szczyptą soli;
  • Hongkong Espresso – jest to świetna alternatywa dla napoju energetycznego, która doskonale pobudza do działania. By ją przygotować, należy połączyć 30 ml espresso, 70 ml herbaty (czarnej lub zielonej), a na koniec dodać mleko i odrobinę cukru. Za sprawą dużej zawartości teiny i kofeiny taka kawa jest prawdziwą bombą energetyczną, która doskonale sprawdza się m.in. podczas nauki.

 

 

Podziel się ze znajomymi
Facebook
LinkedIn
Proponowane dla Ciebie
Pojawiła się dawno temu i nie wiadomo skąd. Choć przypuszcza się, że została wyhodowana po raz pierwszy w dziczy w Afryce Wschodniej, gdzieś pomiędzy Etiopią a Jemenem to nikt nie wie tego na pewno. Kawa. Mimo swoich mitycznych początków, dzisiaj jest jednym z najcenniejszych na świecie naturalnych surowców. Jej globalna eksploracja rozpowszechniła ją na tyle, że dzisiaj jest obecna w wielu różnych kulturach i jest konsumowana na całym świecie. Natomiast, uprawą plantacji kawy zajmuje się ponad 70 krajach położonych w obszarze nazywanym the belt coffee. Największym z nich jest Ameryka Łacińska, a następnie Azja Południowo-Wschodnia i Afryka.
Wypalanie kawy jest niczym szlifowanie diamentów – nie sposób pominąć tego procesu, ponieważ ma on kluczowy wpływ na efekt końcowy. Nie bez powodu zatem roasterzy uważani są za artystów, którzy tworzą prawdziwe arcydzieła smaku i aromatu. Czy wiesz, że to od nich w dużej mierze zależy to, czy przyrządzona kawa będzie Ci smakować? Dziś opowiemy, jakie wyróżnia się stopnie palenia kawy i jak ten parametr wpływa na profil smakowy każdej mieszanki kawowej.
Każdego dnia na całym świecie wypija się aż 2 miliardy filiżanek kawy, co w przeliczeniu daje nieprawdopodobną liczbę niemal 25 milionów litrów tego aromatycznego napoju. By lepiej to zobrazować, wyobraź sobie, że każdego dnia kawą wypełnione jest ponad 7 basenów olimpijskich. Brzmi naprawdę imponująco, prawda? Pamiętajmy jednak, że kawa to nie tylko sam płyn, ale także fusy, z którym coś trzeba zrobić po przygotowaniu ulubionej małej czarnej. Niestety, w większości przypadków lądują one… w śmietniku. A istnieje przecież mnóstwo ciekawych pomysłów na wykorzystanie fusów po kawie!
Cold brew, czyli kawa macerowana na zimno, to zdecydowanie nasz faworyt, jeśli chodzi o napoje orzeźwiające, po które warto sięgnąć w letnie upały. Należy jednak pamiętać, że, w przeciwieństwie do innych napojów energetyzujących, kawa cold brew ma bardzo wysoką zawartość kofeiny. Czy jest zatem możliwość przyrządzenia takiego specjału na bazie kawy bezkofeinowej? Dziś postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości!
Jak podają liczne badania naukowe, kawa i ciasto zawsze idą ze sobą w parze. Wynika to z nietypowego działania kofeiny na nasze receptory smakowe. Kofeina znajdująca się w kawie obniża bowiem wrażliwość na smak tych popraw, które jemy w trakcie picia kawy. Jedyny smak, który jest natomiast w stanie przebić się przez aromat kawy, to smak słodki. To właśnie z tego powodu tak chętnie sięgamy po coś słodkiego, gdy pijemy kawę. A gdyby tak połączyć oba smaki ze sobą i przygotować… ciasto kawowe? Zobacz nasze ulubione przepisy na ciasto z kawą!
Parzenie kawy w domowym zaciszu może okazać się fascynującą przygodą, jednak tylko wtedy, gdy wiesz, jak umiejętnie zabrać się za cały ten proces. Jednym z czynników, który ma duży wpływ na smak i aromat przygotowanego napoju, jest odpowiednia grubość zmielonych ziaren. Nic więc dziwnego, że to na ten etap należy zwrócić szczególną uwagę. Zobacz zatem, jakie wyróżniamy style mielenia kawy i jak grubość zmielonych ziaren może wpływać na smak kawy.
Previous
Next

Regularna porcja wiedzy, ciekawostek
i praktycznych wskazówek z branży kawowej.

Co tydzień wysyłamy jeden artykuł. Piszesz się?

Zobacz również
Arabica vs. Robusta – which grain to choose?

It appeared a long time ago and no one knows where from. Though it is believed to have been first bred in the wilds of East Africa somewhere between Ethiopia and Yemen, no one knows for sure. Coffee. Despite its mythical origins, today it is one of the most valuable natural resources in the world. Its global exploration has spread it so much that today it is present in many different cultures and is consumed all over the world. On the other hand, coffee plantations are cultivated in more than 70 countries located in the area called the coffee belt. Latin America is the largest, followed by Southeast Asia and Africa.

Czytaj więcej →
How does the degree of roast affect the taste of coffee?

Coffee roasting is like polishing diamonds – it is impossible to skip this process, because it has a key impact on the final result. It is not without reason that roasters are considered artists who create true masterpieces of taste and aroma. Did you know that it is up to them to a large extent whether you will like the prepared coffee? Today we will tell you what degrees of coffee roasting are distinguished and how this parameter affects the flavor profile of each coffee blend.

Czytaj więcej →
16 ways to use coffee grounds

Every day, as many as 2 billion cups of coffee are drunk around the world, which translates into an incredible number of almost 25 million liters of this aromatic drink. To better illustrate this, imagine that more than 7 Olympic swimming pools are filled with coffee every day. Sounds really impressive, right? Let us remember, however, that coffee is not only the liquid itself, but also coffee grounds, with which something needs to be done after preparing your favorite small black coffee. Unfortunately, in most cases they end up… in the trash. And there are plenty of interesting ideas for reusing coffee grounds!

Czytaj więcej →
How to prepare cold brew from decaffeinated coffee?

Cold brew, or cold macerated coffee, is definitely our favorite when it comes to refreshing drinks that are worth reaching for in the summer heat. However, keep in mind that, unlike other energy drinks, cold brew coffee has a very high caffeine content. Is it possible to prepare such a specialty based on decaffeinated coffee? Today we will try to dispel your doubts!

Czytaj więcej →
Coffee with milk – which mix to choose?

There is no doubt that coffee and milk are the perfect duo. Although centuries ago it was believed that combining milk with tea was a much better solution, today it is the black drink of the gods that is the perfect base for adding creamy foam to it. Today we will tell you why it is worth using such a combination, what grain mix to choose to prepare coffee with milk and which coffee specialties with milk are the most popular.

Czytaj więcej →
What are the styles of coffee grinding?

Brewing coffee at home can be a fascinating adventure, but only if you know how to skilfully take care of the whole process. One of the factors that has a large impact on the taste and aroma of the prepared drink is the appropriate thickness of the ground beans. No wonder that it is at this stage that special attention should be paid. See, therefore, what we distinguish coffee grinding styles and how the thickness of the ground beans can affect the taste of coffee.

Czytaj więcej →
X
0
    0
    Koszyk
    Twój koszyk jest pustyPowrót do sklepu
      Calculate Shipping
      Apply Coupon

      Subscribe to our newsletter

       

      Subscribe to our newsletter